budżet domowy planowanie

5 błędów finansowych łatwych do uniknięcia

Przypomnij sobie z przeszłości. Ile razy patrzyłeś z zazdrością, gdy sąsiad kupił sobie samochód lub rozpoczął budowę nowego domu? To zgubne uczucie występuje u wielu z nas. Sprawdź jak ludzie, którzy osiągnęli sukces podejmują swoje finansowe decyzję. Tobie też to się opłaci. Zastanawiałeś się kiedyś, jaką miarą mierzymy sukces? Za nic tak naprawdę mamy, czy ktoś jest zdrowy i uśmiechnięty. Jeżeli już tak faktycznie jest, to na pewno ma dużo pieniędzy. Taki obraz kreują w naszych głowach media. Niby pieniądze szczęścia nie dają, ale jak je mamy, to uważamy, że osiągnęliśmy sukces.

Ja bym poszedł jednak troszkę dalej i powiedział, że kluczem do sukcesu nie są same pieniądze, ale umiejętność efektywnego zarządzania pieniędzmi. Wiele osób, które osiągnęły w życiu sukces nabrały wprawy w tej umiejętności. Wiele z tych osób rozpoczęło tę naukę już od najmłodszych lat. Nie zawsze mieli bogatych rodziców. Często wolność finansową i mentalną osiągnęli sami, ciężką pracą.

Ludzie sukcesu unikają błędów finansowych

długi oraz złe nawyki odnośnie finansów

sxc.hu

Nikt nie rodzi się geniuszem i ze smykałką do interesów. Jak w każdej dziedzinie życia zanim będziemy w czymś naprawdę dobrzy, musimy zacząć od podstaw. Oprócz samej wiedzy musimy również wiedzieć, jakie niebezpieczeństwa na nas czyhają. O zagrożenia w świecie finansów jest przecież bardzo łatwo. Poświęć, więc trochę czasu na doskonalenie kilku podstawowych zasad, którymi kierują się ludzie sukcesu. Na pewno w dłuższym okresie czasu Ci się to opłaci i to sąsiedzi będą zazdrościli Tobie kolejnych inwestycji. Sprawdź poniżej jakie tajemnice mają ludzie sukcesu?

1. Nie wydają więcej niż zarabiają oraz nie przepłacają

To podstawowa zasada umiejętnego zarządzania pieniędzmi by wydawać mniej niż się zarabia. Niektórzy z najbogatszych ludzi na świecie wzięli sobie tę zasadę bardzo do serca. Sir John Templeton, jeden z legendarnych inwestorów oraz miliarder nawet w najmłodszych latach potrafił zaoszczędzić nawet połowę swojej pensji, mimo trudnych warunków życiowych. Tak wiem, że 50% procent oszczędności z wypłaty brzmi trochę przerażająco, ale nie trać zapału. Dla Ciebie sukcesem może się okazać oszczędzenie 5-10% z Twojego dochodu. Rozpocznij swój plan od Skutecznego oszczędzania na diecie.

2. Rozumieją pojęcie jakości i nie mają bzika na punkcie ceny.

Nie jest dla Ciebie pewnie tajemnicą, że cena jaką wszyscy płacimy za swoje inwestycje, jedzenie czy ubrania, to tylko jedna cześć całkowitego kosztu. Ile razy kupiłeś coś taniego, a kilka dni później wylądowało popsute w koszu i musiałeś kupić nowe? Ludzie, którzy odnieśli sukces przywiązują większą wagę do jakości tego, w co inwestują lub co kupują. W przypadku inwestycji ważniejsze niż to, co teraz jest to, jak ta inwestycja zaprocentuje w przyszłości. W przypadku rzeczy osobistych kupują wyroby dobrej jakości, które przetrwają dłużej. Wybierając rzeczy wytrzymałe a nie luksusowe. Ty również możesz zacząć postępować podobnie. Dzięki temu nie będziesz musiał kupować tak często i zaoszczędzisz pieniądze.

3. Nie tracą pieniędzy na zbędne opłaty bankowe

budżet domowy planowanie

canstopfoto.com

Korzystanie z karty kredytowej i stałe utrzymywanie się na debecie może być bardzo kosztowne i niestety w wielu przypadkach bardzo powszechne. Według badania przeprowadzonego przez telewizję CNN, przeciętna amerykańska rodzina ma średnio $15000 zadłużenia z kart kredytowych. Kolejnym nawykiem ludzi, którzy osiągnęli sukces jest omijanie opłat pobieranych przez banki za płatność kartą lub wybieranie pieniędzy z bankomatów. Tak naprawdę te opłaty w wielu przypadkach są bardzo łatwe do uniknięcia. Wystarczy poświęcić chwilę na przeczytanie warunków naszego konta.
Na przykład różne banki ustanowiły różne minimalne kwoty, powyżej których opłaty są anulowane. Wystarczy utrzymywać saldo na odpowiednim poziomie, żeby uniknąć dodatkowych kosztów. Sprawdziłeś już, w jakim przypadku Twój bank nie będzie pobierał dodatkowych opłat?

4. Nie zapominają dostosować finansów po dużych życiowych zmianach.

Żyjąc na pewnym poziomie bardzo szybko przyzwyczajamy się do stylu i poziomu życia. Jest tak szczególnie w sytuacjach, gdy niczego nam nie brakuje. Oczywiście do dobrego przyzwyczajamy się o wiele szybciej :-) Nagła utrata pracy, czy problemy zdrowotne powinny zmotywować nas do jak najszybszego dostosowania naszych nawyków do aktualnej sytuacji finansowej. Bez pracy nasze oszczędności szybko stopnieją, jeżeli nadal będziemy codziennie jadali w restauracji lub kupowali drogie ubrania. Im szybciej się dostosujemy, tym mniej pieniędzy ucieknie nam przez palce. Coroczny plan finansowy możemy zrobić sami lub skorzystać z porady doradcy finansowego. Trzymając rękę na pulsie zwiększysz swoje oszczędności.

5. Stała pensja ich nie zadowala? Zawsze szukają dodatkowych możliwości.

“Chcesz prosić o podwyżkę? Oszalałeś? Chcesz, żeby Ci zwolnili?” – te pytania brzmią znajomo? Jest wiele takich osób, dla których stała pensja jest wystarczająca i cieszą się z corocznych 1-2 procentowych podwyżek. Nigdy nie przyszło im do głowy, żeby pytać o więcej pieniędzy. W takiej sytuacji, gdy wynagrodzenie stoi w miejscu przez wiele miesięcy czy nawet lat, inflacja coraz bardziej zjada Twoją zdolność nabywczą. Ludzie, którzy osiągnęli sukces nie czekali bezczynnie i stale szukali nowych źródeł dochodu. Dodatkowe pieniądze to nie tylko większe oszczędności, ale również więcej opcji rozwoju personalnego oraz większe poczucie bezpieczeństwa.
Ludzie sukcesu stale poszerzają swoje kwalifikacje, uczęszczają na kursy, dzięki którym mogą zaimponować szefostwu wprowadzając rozwiązania zwiększające produktywność. Takie osoby również wiedzą Jak prosić o podwyżkę.

5 błędów finansowych łatwych do uniknięcia
  • 4.75 / 5 5
8 votes, 4.75 avg. rating (95% score)

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "5 błędów finansowych łatwych do uniknięcia"

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Tymek
Gość

Porady pierwsza klasa! Myślę, że wielu z nas z nich skorzysta 😉 Pozdrawiam.

GetMoney
Gość

Super cenne rady. Wielu Polaków niestety ma ogromny problem z tym, że wydają więcej niż zarabiają a potem są na minusie..