Czy oszczędzasz na swoją emeryturę?

Twoja emerytura jest dla Ciebie jeszcze odległym tematem? Wiele osób tak twierdzi. Póki jesteśmy młodzi odkładanie na emeryturę wydaje się abstrakcją. O tym by oszczędzać na ten cel myślimy gdy do emerytury zostaje kilka lat. Co prawda nigdy nie jest za późno by zacząć odkładać nawet parę groszy lecz im mniej czasu to zapewne będzie trudniejsze.

OFE przestały być alternatywą

Niestety po reformie rządowej Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) zostały po prostu rozmontowane, zaś środki znacjonalizowane. Pieniądze zostały przejedzone przez nakłady na ZUS. Zarówno na emerytów jak i utrzymanie armii urzędników i gmachów tej instytucji, tzw. „szklanych domów”, budowanych z przepychem. Prawdą jest, że jakaś część pieniędzy jest ulokowana w ZUS-ie i to na jej podstawie zostanie wyliczona Twoja emerytura. Jednak fizycznie ich tam nie ma, to tylko wirtualny zapis księgowy. Ale co wtedy gdy suma świadczenia z Zusu będzie zbyt niska. Jeżeli nie wystarczy na Twoje codzienne potrzeby?
Nie zawsze będzie tak, że będziesz mógł dorobić do emerytury. Może nie pozwolić na to Twój stan zdrowia czy nawet sytuacja na rynku pracy. Jak więc zacząć odkładać?

Metody odkładania na emeryturę

Jeżeli masz taką możliwość, znajdź sobie dodatkowe źródło zarobku. Nie oznacza to, że masz sobie brać dodatkowy pełen etat. Chodzi tu o małe zlecenia, z których zarobione pieniądze w pełni odłożysz na cel swojej przyszłej emerytury. Jeżeli nie są Ci one niezbędne w podreperowaniu domowego budżetu – odłóż całą kwotę. Co jeśli nie masz takich możliwości? Wtedy przyda Ci się plan na oszczędzanie. Zmniejszenie wydatków dotyczyć będzie codziennych spraw i przyzwyczajeń. Uciąć należy wszędzie gdzie się da. Biorąc pod uwagę, że odkładać będziesz małe kwoty, może nawet tylko 10 złotych dziennie. Da Ci to 300 złotych w skali miesiąca. A jeśli będziesz to robił sukcesywnie przez dziesięć lat?
Wtedy odłożysz 36 tysięcy złotych. Dobre środki dodatkowe do Twojej emerytury. Jednakże w radykalne oszczędzanie trzeba wejść powoli. Nie przyzwyczaisz się do tego ot tak. To wymaga małych kroków i silnej woli. Nie jest łatwo zmienić dotychczasowe nawyki, ale wkrótce przekonasz się że warto.

Zacznij oszczędzanie od małych kroków

Jak zacząć? Będziesz zmuszony do kilku wyrzeczeń, lecz chyba lepiej zaoszczędzić teraz niż być zupełnie bez środków na podstawowe potrzeby na emeryturze. Twoim pomocnikiem będzie lista zakupów. To dzięki niej zaczniesz lepiej kontrolować swoje wydatki na zakupach. Twoim kolejnym sprzymierzeńcem będą promocje. Te jednak muszą być traktowane przez Ciebie z rozwagą. Nie wszystko noszące nazwę promocja nią jest. Często sklepy zastawiają na Nas pułapkę gdzie cena promocyjna jest wyższa niż cena regularna owego produktu.
Dużą rolę odegra też oszczędzanie mediów – wody i prądu. Zmiana przyzwyczajeń – zamiast gorącej kąpieli szybki energetyzujący prysznic. Gaszenie światła wychodząc z pomieszczenia i wymiana żarówek na energooszczędne to klucz do sukcesu. Metodą małych kroków w oszczędzaniu zapewnisz sobie spokojne życie na emeryturze – czyli wtedy kiedy należy Ci się zasłużony odpoczynek.

Dodaj komentarz