tańsze lekarstwa oszczędzanie

Jak zaoszczędzić na lekach – Poradnik

Wydatki na leki są niestety coraz wyższe. Rosną dodatkowo wraz z wiekiem, zwłaszcza u osób starszych stanowią znaczną cześć domowego budżetu. Swoje robi również rosnąca liczba chorób cywilizacyjnych sprawiając, że jesteśmy niestety coraz bardziej schorowani.

jedzenie oszczedzanie zdrowie

freeimages.com

Tendencja jest ogólnie widoczna, zaś nasze starzejące się społeczeństwo odczuwa ją w znacznym stopniu. Zła dieta, mało aktywności fizycznej, w tym nie uprawianie żadnego sportu, podnoszącego aktywność serca, przyśpieszają procesy chorobowe w coraz to młodszych organizmach. Chemia w jedzeniu oraz zanieczyszczenia w miejskim powietrzu dokładają swoje do tego niepokojącego zjawiska. Coraz częściej chorujemy. Opisze, więc metody na obniżenie wydatków przeznaczanych na medykamenty. Dowiesz się jak zaoszczędzić na lekach.

Zacznij od profilaktyki

Choć być może ciężko jest Ci w to uwierzyć to zamiast sięgać po leki w wielu przypadkach wystarczy zmienić styl życia na zdrowy. Wielu chorób można w ten sposób uniknąć oraz ograniczyć objawy, tych już występujących. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz ulokować w banku albo przeznaczyć na inne cele.

  • Przestań jeść tłusto i słodko bazując na śmieciowych, mocno przetworzonych produktach. Wprowadź do swojej diety dużo owoców i warzyw. Jedz ryby w różnej postaci (wędzone, gotowane, sałatki rybne). Ziemniaki możesz okresowo zastępować np. ryżem brązowym. Wyeliminuj śmieciowe produkty z diety takie jak pizza, hamburgery, hod-dogi, zapiekanki, kebaby, popcorn oraz różnego rodzaju słodycze. Słodkie napoje gazowane zastąp sokami owocowymi i nie gazowaną wodą mineralną. Zwykłą zamiast smakowej, nafaszerowanej słodzikami i chemią. Przestrzegając powyższych zasad o kilkadziesiąt procent zmniejszysz prawdopodobieństwo zachorowania na choroby
    cywilizacyjne, raka i pozbędziesz się nadwagi oraz toksyn z organizmu.
  • Zacznij uprawiać jakiś sport. Nie wmawiaj sobie ze aktywność fizyczna szkodzi zdrowiu, bo już masz jakieś schorzenia. Jest wręcz przeciwnie, uprawianie sportu dopasowanego do wieku i stanu zdrowia bardzo wzmocni Twój organizm. Zacznij od spacerów min 3 – 4 razy w tygodniu i wydłużaj je stopniowo. Zacznij biegać i jeździć na rowerze, najlepiej na świeżym powietrzu, aby dotlenić komórki płuc. Podczas złej pogody możesz ćwiczyć w domu. Nawet przed telewizorem, podczas odgadania jakiegoś filmu zrób serie przysiadów, skłonów, podskoków, pompek, spiętek brzucha, itp. Masz tysiące możliwości, aby ćwiczyć. Profilaktyka to najlepszy sposób aby zaoszczędzić na lekach.
  • Wyeliminuj nałogi skracające życie. Przestań palić papierosy i pić alkohol. Lampka dobrego, czerwonego wina do kolacji to jeszcze nic złego. W małych ilościach poprawi stan Twoich żył i serca. Nie przekraczaj jednak tej dawki i nie pij wina albo innego alkoholu codziennie. Wystarczy kieliszek wina 2-3 razy w tygodniu aby wzmocnić mięsień serca i poprawić krążenie krwi.
  • Większość kobiet jest uzależniona od słodyczy. Efekty widać na ulicach w postaci coraz wyższej liczby ludzi otyłych. Spożywający cukier i słodziki masz wahania nastrojów i wypryski na skórze. Bardzo często ludzie zapadają potem na cukrzyce. Nie wmawiaj sobie i innym, że nadwaga to efekt chorób, hormonów tarczycy albo przyjmowania w szpitalu sterydów. Zastąp słodycze i mięso warzywami spożywanymi w postaci naturalnej a nie przetworzonej. Efekt uzależniania od cukru zobaczysz bardzo szybko, gdy tylko go odstawisz. Cukier uzależnia tak samo jak narkotyki, więc przez pierwsze 2 – 3 tygodnie poczujesz jego głód tak samo jak narkoman na odwyku. Jednak warto przebrnąć przez ten okres, aby przekonać się, że organizm może się od niego odzwyczaić. Wahania nastrojów znikną, unormuje się waga i poprawi Twoje samopoczucie. Jednocześnie objawy wielu chorób po prostu znikną.

Zamienniki pozwalają zaoszczędzić na lekach

tańsze lekarstwa oszczędzanie

sxc.com

Wiele leków posiada tańsze zamienniki, pozwalające zaoszczędzić na lekach znaczące kwoty. Działają tak samo na organizm jak specyfik oryginalny. Zawierają substancje, które od oryginału różnią się często, np. zaledwie jedną cząsteczką w wiązaniu chemicznym.

Warto pytać o tego typu leki w aptece, gdyż farmaceuta ma obowiązek doradzić nam oraz wskazać, który z tańszych zamienników ma takie samo działanie. Różnice cenowe wynikają często z wysokich kosztów kampanii reklamowych koncernu, które produkuje droższą wersję leku. Jeżeli lekarz albo farmaceuta twierdzi, że drogi lek nie ma zamienników, idź do innego albo do kolejnej apteki. Sprawdź to, aby nie dać się naciągać sprzedawcom i marketingowcom koncernów.

Jak zaoszczędzić na lekach – Poradnik
  • 4.75 / 5 5
16 votes, 4.75 avg. rating (95% score)

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Jak zaoszczędzić na lekach – Poradnik"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Tomasz
Gość

Bardzo wartościowy artykuł. Prezentuje wiele możliwości i można znaleźć dobre rozwiązanie dla siebie.