Jakie trendy obecnie wiodą prym w przypadku dachów?

Branża budowlana stale się rozwija, powstają coraz to nowocześniejsze materiały i wprowadzane są innowacyjne rozwiązania budowlane. Style zmieniają się, przeplatają, wielokrotnie łączą ,,coś” starego z ,,nowym” nieznanym dotąd środkiem. Pionierskie odkrycia w zakresie branży budowlanej mogą zachwycać, a nie kiedy odpychać … Przy budowie lub remoncie dachu ważne, aby nie dać się ponieść emocjom, sięgać po rozsądne  i sprawdzone rozwiązania , dzięki  temu można uniknąć wielu problemów i w spokoju dokończyć budowę.

Obecnie najmodniejszym materiałem wykorzystywanym na pokrycia dachowe jest blachodachówka. Blachodachówka w szybkim czasie zyskała popularność, ponieważ należy do lekkich i stosunkowo tanich materiałów. Ponadto dostępna jest w przeróżnych modelach, kolorach i wymiarach. Dużą zaletą blachodachówki jest prosty montaż, nowoczesny design oraz ciekawe wzornictwo. Inwestorzy wybierają blachodachówkę, ponieważ mogą za jej pomocą tworzyć zjawiskowe pokrycia dachowe oraz osiągnąć wymarzony efekt w łatwy i przyjemny sposób.

Blachodachówka – sposób na podkreślenie charakteru budynku

Blachodachówka aktualnie jest produkowana i sprzedawana w rozmaitych modelach. Można zakupić ją w licznych sklepach stacjonarnych, jak również przez Internet. Ogromną zaletą jest blachodachówki jest lekkość, która pozwala na jej komfortowe transportowanie, magazynowanie oraz montowanie.

W sklepach budowlanych znaleźć można blachodachówkę w przeróżnych kształtach i wzorach, niektóre warianty upodobniają się do klasycznej dachówki ceramicznej, inne zaś tworzone są na podobieństwo gontów drewnianych. Unikatowość i oryginalność form stwarzają niemal nieograniczone możliwości w kształtowaniu połaci dachowej. Dlatego też z każdym dniem można zauważyć, że coraz więcej inwestorów wybiera blachodachówkę i za jej pomocą zmienia/podkreśla charakter całego budynku.

Dużą korzyścią blachodachówki jest możliwość jej zastosowania na każdym rodzaju stromej konstrukcji dachu. Lekkość materiału pozwala zamontować wybraną blachodachówkę na dachach nowych budynków, jak również podczas renowacji starych obiektów (gorszej jakości więźba dachowa).

Poruszając temat blachodachówki nie można pominąć jej wysokiej jakości i trwałości. Producenci blachodachówki dokładają wszelkich starań, aby ich materiał miał, jak najdłuższą żywotność (powłoki ochronne), był łatwy do czyszczenia oraz konserwacji. Nowoczesne powłoki ochronne doskonale tłumią hałas (odbijanie kropel deszczu), dbają o zjawiskowy wygląd (połysk lub mat), a także chronią materiał przed porastaniem przez grzyby, porosty i mchy.

Minimalistyczne formy – współczesny trend odnoszący się do dachów

Obecnie inwestorzy odchodzą od skomplikowanych rozwiązań, częściej decydują się na proste pokrycia dachowe, które zapewniają modernistyczny charakter budynku. Proste materiały, wyróżniające się formami geometrycznymi, oszczędnością detali oraz stonowaną kolorystyką wiodą prym wśród pokryć dachowych.  

Doskonałym przykładem są blachodachówki płaskie np. blachodachówka Tysenia oferowana przez renomowaną firmę Traffic. Gwarantuje wyjątkowy efekt wizualny połaci, świetnie harmonizuje z aktualnymi trendami architektonicznymi i zapewnia oryginalne wykończenie elewacji. Posiada potrójne przetłoczenie oraz niski – 2,5 milimetrowy profil. Dostępna jest w trzech powłokach, zarówno w wersji matowej, jak i z połyskiem: Pladur® Wrinkle MAT thyssenkrupp, Pladur® Relief iceCrystal thyssenkrupp, Colorcoat HPS200® Ultra Tata Steel oraz w bogatej gamie kolorystycznej.

Oprócz blachodachówki płaskiej współcześnie dużą popularnością cieszą się blachy płaskie, które pozwalają uzyskać na połaciach jednolite powierzchnie o surowym wyglądzie. Idealnie sprawdzają się na dachach spadzistych i płaskich. Blacha płaska może być swobodnie montowana na dachach mających kąt nachylenia większy niż 3°. Małe formaty blachy płaskiej polecane są na dachy, które mają 20° lub więcej, dlatego też blachą płaską najlepiej  wykańczać skomplikowane spadziste dachy.

Dach naturalny – idea hytte

Oprócz prostych rozwiązań – blachodachówka płaska i blacha płaska, obecnie zauważyć można, że wiele osób inspiruje się modą skandynawską. Chodzi głównie o idee hytte, czyli niewielkie domki położone z dala od centrum miasta, które wykorzystywane są w celach wypoczynku. Tworzone są z naturalnych surowców, przede wszystkim z drewna, odznaczają się prostotą i świetnie wpisują się w naturalne otoczenie. Dachy w domach wzorowanych modą skandynawską są formowane ze starych dachówek, drewna lub innych naturalnych surowców. Zazwyczaj wyróżniają się ,,zielonym nalotem” – porośnięte przez mchy, porosty i grzyby.

Dodaj komentarz