gotówka oszczędności

Oszczędzanie na ogrzewaniu jest proste

Niestety w Polsce ciepłem możemy cieszyć się zwykle tylko przez okres 3 – 4 miesięcy w roku. Zaś rosnące ceny nośników energii sprawiają, że za ogrzewanie naszych mieszkań i domów płacimy coraz więcej. Chcę abyś poznał proste sposoby, które pozwolą poczynić znaczne oszczędności w tej kwestii. Przedstawione sposoby, to proste i skuteczne rozwiązania na oszczędzanie energii wykorzystywanej do ogrzanie Twojego domu lub mieszkanie. Możesz zacząć z nich korzystać już dziś bez żadnych kosztów. Policz sam, jakie oszczędności dadzą Ci w skali roku.

Wykorzystaj siłę natury

nasze wymówki oszczędzanie świnka skarbonka

pixabay.com

Wyłącz ogrzewanie w nocy, gdy śpisz lub nie ma Cię w domu. Tym bardziej nie marnuj energii, gdy wyjeżdżasz na kilka dni lub dłużej. W ciągu słonecznego dnia odsłoń żaluzje i zasłony w pokojach z oknami od strony południowej. Wpuść do mieszkania promienie słońca, które ogrzeją pomieszczenia za darmo. Używaj ogrodu zimowego w czasie słonecznych zimowych dni, żeby ogrzać inne pomieszczenia. Otwieraj wtedy drzwi do domu ze swojego ogrodu, a zamykaj je, gdy za oknem pochmurno i ciemno.
Wykorzystaj swoje okna, aby zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń bez zbędnego wychładzania pomieszczeń. Nie zostawiaj swoich drzwi wejściowych oraz okien niepotrzebnie otwartych. Ciepło ucieknie, a Ty będziesz musiał ogrzewać mieszkanie na nowo.

Tworzenie strefy ciepła

Używaj drzwi wewnętrznych w Twoim domu lub mieszkaniu, żeby utrzymać strefy ciepła oraz regulować przepływ ciepłego powietrza pomiędzy pomieszczeniami, w których spędzasz najwięcej czasu. Zamknij drzwi, żeby oddzielić ogrzewane i nie ogrzewane pomieszczenia. Ograniczaj w ten sposób obszar, na którym korzystasz z ogrzewania. Wyłącz grzejniki w pomieszczeniach, z których nie korzystasz zbyt często. Nie ma sensu marnować w ten sposób energii.

Programator ogrzewania

W wielu domach jest stanowczo zbyt mało możliwości kontrowania temperatury w pomieszczeniach. Programator ogrzewania to niewielki wydatek, a może przynieść duże korzyści. Najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy centralne ogrzewanie będzie oddzielone on innych grzejników. Programator pozwoli gospodarzowi domu zapewnić, że bojler będzie dostarczał ciepło w wybranym okresie czasowym w konkretne dni tygodnia oraz pozwoli na osobne sterowanie podgrzewania wody do kąpieli. Dzięki temu rozwiązaniu, szczególnie w okresie letnim, będzie można korzystać z bojlera do podgrzania wody, bez konieczności włączania centralnego ogrzewania.

Termostat pokojowy

Zainstalowanie termostatu w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy i potrzebujemy tam ciepła, pozwoli na regulacje zużycia energii, gdy temperatura wzrośnie lub spadnie poniżej określonej wartości. W większości przypadków 18-20 ° C jest wystarczającą temperaturą. Choć polecam dobierać ją oczywiście w zależności od pomieszczenia. W sypialni wielu ludzi woli temperatury w zakresie 17-19 st. C dla przyjemniejszego i zdrowszego snu.

Konserwacja

Regularna konserwacja instalacji grzewczej może zmniejszyć zużycie opału. Zwróć, więc uwagę na stan obudowy kotła i palnika oraz sprawdzaj, czy nie wdała się korozja. Odpowietrzenie kaloryferów również jest dobrym rozwiązaniem. W tradycyjnym piecu na węgiel albo drewno również konieczne jest czyszczenie. Usunięcie nagromadzonej na rurach sadzy poprawi proces oddawania ciepła do wody znajdującej się w obiegu.

Przenośne grzejniki

Przy zakupie przenośnego grzejnika, upewnij się, że jest odpowiedniej wielkości dla pomieszczenia, które będzie ogrzewał. Ważne również, żeby miał programator czasowy i inne funkcje kontroli. Dzięki temu będziesz mógł użyć przenośnego grzejnika zamiast centralnego ogrzewania, gdy potrzebujesz wyższej temperatury tylko w jednym pokoju.

Faktyczne oszczędności energii

Poniżej przykład oszczędności, jakie udało się poczynić dwóm rodzinom, które zastosowały się do tych porad oszczędzania energii oraz zmieniły swoje nastawienie.

Rodzina Wiśniewskich

gotówka oszczędności

sxc.com

Sześcioosobowa rodzina, żyjąca w ocieplonym domku jednorodzinnym, zbudowanym w 2004 roku.

  • Krok pierwszy: Oszczędzanie energii
  • Obniżenie zużycia energii = 31%
  • Redukcja CO2 = 2,2 tony
  • Oszczędność w gotówce = 2856 zł na rok

Rodzina Kwiatkowskich

Pięcioosobowa rodzina, żyjąca w ocieplonym domku jednorodzinnym, zbudowanym w 2004 roku.

  • Krok pierwszy: Oszczędzanie energii
  • Obniżenie zużycia energii = 32%
  • Redukcja CO2 = 1,7 tony
  • Oszczędność w gotówce = 1890 zł na rok
Oszczędzanie na ogrzewaniu jest proste
  • 4.86 / 5 5
7 votes, 4.86 avg. rating (96% score)

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar