Przelew ekspresowy w banku – koszty i czas

Zwykłe przelewy bankowe zlecane przez elektroniczny system transakcyjny są w większości polskich banków bezpłatne. Oczywiście mam na myśli konta osobiste. Ponieważ część banków nalicza opłaty za takie transakcje w przypadku rachunków prowadzonych dla przedsiębiorców.

Jednak zwykłe przelewy zewnętrzne, nazywane w bankowym żargonie branżowym Elixir mają pewne wady. Banki nie rozliczają ich w weekendy i święta, praktycznie tylko w dni robocze. Za wyjątkiem przelewów wewnętrznych w obrębie tego samego banku. Kolejnym mankamentem są godziny księgowania. Sesje Elixir są księgowane w większości Polskich banków tylko trzy razy dziennie. Zarówno dla przelewów przychodzących, jak i wychodzących. Przykładowo mogą to być godziny 9, 13 i 18. Opisane poniżej przelewy Express Elixir nie mają takich ograniczeń.

Przelewy natychmiastowe

Powyższych wad nie mają przelewy ekspresowe, nazywane również natychmiastowymi. Jest to usługa pozwalająca na przesłanie środków finansowych na konto odbiorcy, pomijając godziny sesji rozliczeniowych. Fachowa nazwa takich dyspozycji to Express Elixir. Większość banków działających w Polsce ma taką opcję dla swoich klientów. Jednak trzeba przyznać, że przelewy ekspresowe stały się bardziej popularne dopiero w ostatnich latach. Miały na to wpływ różne czynniki. Upowszechnienie przelewów natychmiastowych hamowała również niewiedza klientów oraz wyższe koszty operacji w porównaniu z tradycyjnym przesyłaniem pieniędzy systemem Elixir.
Przelewy ekspresowe mają pewne ograniczania. Najczęściej banki narzucają maksymalną kwotę przelewu, która może wynosić np. 10 000 zł, czasami jest to zaledwie 5 000 zł. Innym rodzajem obostrzenia jest maksymalna ilość przelewów ekspresowych w ciągu dnia do maksymalnie kilku.

Koszty przelewów Express Elixir

Standardem stało się to, że samodzielnie zlecane przez Internet przelewy Elixir są darmowe. Płatne w bankach działających w Polsce są tylko operacje zlecane przez telefon albo w oddziale banku. Gdyż wymagają dodatkowej pracy pracowników banku, zamiast automatycznego systemu transakcyjnego. Jeżeli chodzi o przelewy ekspresowe, nie jest już tak dobrze. Bardzo szybkie przekazanie środków oznacza wyższe koszty dla banków, co przekłada się na tabelę opłat dla klientów. Przelew natychmiastowy zlecony przez klienta indywidualnego samodzielnie (elektronicznie), kosztuje w większości banków 5 zł. Taki jest koszt w Banku Millennium, BZ WBK, dla konta Direct w ING Banku Śląskim, Nest Banku oraz w Banku BPH.

Jak długo idzie przelew ekspresowy?

Rzeczywisty czas przelewu natychmiastowego może się różnić zależnie od tego, które banki biorą udział w transakcji. Wynika to z wewnętrznych procedur danej instytucji w księgowaniu przelewów ekspresowych. Zwykle od złożenia dyspozycji przelewu Express Elixir z konta przez nadawcę do zaksięgowania środków na rachunku odbiorcy mija do 15 minut, rzadko jest to pół godziny.
Przelewy realizowane w trybie natychmiastowym należą do najbezpieczniejszych w Polsce. Ponieważ nad procesem przekazywania środków pomiędzy bankami czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa KIR). Ograniczeniem narzucanym przez prawo jest maksymalna kwota pojedynczego przelewu, wynosząca do 100 000 zł. Choć banki stosują dużo niższe limity, przykładowo 10 000 zł dla klientów indywidualnych oraz do 20 000 zł dla przedsiębiorców (rachunków firmowych).

Innowacyjność polskiego sektora bankowego

Polska jest jednym z pierwszych krajów, który w Europie wdrożył i upowszechnił przelewy ekspresowe w systemie bankowym. Oprócz naszego kraju taką możliwość dały swoim klientom (w podobnym czasie) banki w Wielkiej Brytanii. Świadczy to o innowacyjności oraz rozwoju poziomu bankowości w Polsce. Na czym korzystają klienci, mając do wyboru szerszy wachlarz usług. Zaś same przelewy Express Elixir stały się powszechnie dostępne za sprawą niskiego kosztu, który w większości banków wynosi ok. 5 złotych.

Dodaj komentarz