Różnice pomiędzy kartą debetową a kredytową

W rozmowie ze znajomymi wyszedł ostatnio dość ciekawy dla mnie fakt. Mianowicie większość z nich nie wiedziała czym różni się karta kredytowa od debetowej. Również większość klientów banków nie potrafi wskazać wszystkich różnic pomiędzy obydwoma typami kart. Pomimo tego, że zwykle dysponują kartą debetową wydaną do konta osobistego i używają jej na co dzień. Wiem że dla wielu bankowców kwestia nazewnictwa jest banalna, ale sami użytkownicy tych produktów często błędnie nazywają obydwa typy kart płatniczych. Często słyszę że klient posiada albo chce zamówić do rachunku „kartę bankomatową”. Aby zakończyć te nieporozumienia zdecydowałem się opublikować wpis na blogu, w którym wyjaśnię różnicę. Zapraszam do lektury poniższego artykułu.

Czym się różni karta kredytowa od debetowej?

Karta debetowa od kredytowej różni się tym, że ta pierwsza jest przypisana do Twojego konta bankowego i wydawana najczęściej automatycznie wraz z otwarciem konta bankowego. Bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Płacąc nią albo pobierając gotówkę z bankomatu wypłacasz pieniądze z konta. Karta kredytowa natomiast wydawana jest tylko, jeżeli wykażesz wystarczającą dla banku „zdolność kredytową”, czyli wysokość zarobków. Płacąc kartą kredytową zadłużasz się wobec banku na ustalonych w umowie warunkach. Nie pobierasz pieniędzy z konta, lecz z tzw. rachunku technicznego karty (zaciągasz kredyt konsumpcyjny).

Kart debetowa

Najpopularniejszą na rynku i najczęściej wydawaną standardowo kartą dla osób otwierających konto osobiste jest karta debetowa. Jest to wydawana bezpłatnie karta, służy do korzystania z pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym, z którym jest powiązana. Płacąc kartą debetową albo wypłacając gotówkę z bankomatu obciążasz saldo konta, do którego przydzielona jest karta. Bez rachunku nie możesz mieć takiej karty, ale możesz też ją zamknąć i posiadać konto bez karty debetowej. Błędy w nazewnictwie mogą wiązać się z tym, że debet nie oznacza zaciągania kredytu w wypadku tej karty, lecz skorzystanie z pieniędzy znajdujących się na Twoim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.
Obecnie banki także posiadaczom kart debetowym umożliwiają przyznanie limitu debetowego przypisanego do konta. Można z niego korzystać kartą debetową przypisaną do rachunki, więc jest to w pewnym sensie namiastka karty kredytowej z jej limitem kredytowym.

Karta kredytowa

Do wydania przez bank popularnej „debetówki” wystarcza założenie konta osobistego. W przypadku karty kredytowej konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o dochodach w minimalnej, ustalonej przez bank wysokości. Czyli wykazanie się tzw. „zdolnością kredytową”. Płacąc kartą kredytową nie obciążasz swojego konta osobistego, lecz tzw. konto techniczne, które jest tzw. rachunkiem karty kredytowej. Na nim Twój bank umieszcza środki, które zostały Ci przyznane w ramach limitu karty kredytowej. Dlatego płacąc w placówkach handlowych kartą kredytową zadłużasz się wobec Twojego banku. Można powiedzieć że za każdym razem gdy jej użyjesz zaciągasz kredyt konsumpcyjny, na określonych przez bank zasadach.

Warunki korzystania z obydwu typów kart

Karta debetowa dobrze sprawdza się podczas codziennego płacenia za zakupy oraz do wypłacania środków z bankomatów i wpłat w wpłatomatach.
Karta kredytowa umożliwia korzystanie z gotówki, której być może nie posiadasz (zadłużania się) na ustalonych przez bank warunkach. Najczęściej banki określają dla tej karty pewien okres czasu, czyli tzw. okres bezoodsetkowy. Jeżeli zmieścisz się w tym limicie czasowym i zwrócisz pieniądze na konto, nie zapłacisz odsetek za zaciągnięty kredyt konsumpcyjny. Unikaj wypłacania kartą kredytową gotówki z bankomatów, gdyż nie jest to jej główny cel i banki pobierają z tego tytułu wysokie prowizje (użyj do tego celu karty debetowej).

Daj znać w komentarzu, którego rodzaju karty Ty używasz, na co dzień.

Dodaj komentarz