pawel-duszkiewicz

Witajcie czytelnicy!

Witam, jestem Paweł a to jest pierwszy wpis na moim blogu. Mimo natłoku codziennych spraw postaram się pisać regularnie. Długo zastanawiałem się co wybrać na swoisty start bloga, czym Was zaciekawię? Postanowiłem zacząć od ogólnych porad dotyczących oszczędzania domowego budżetu. To tylko przedsmak moich porad o których niedługo przeczytacie.

Domowe rachunki pod lupą

Pierwszym krokiem oszczędzania w domowym budżecie mogą być rachunki. Każdy z nas ma do opłacenia prąd i wodę. Oba z tych mediów możemy oszczędzać, co jest nie tylko ekonomiczne ale i ekologiczne zarazem. Jak to zrobić? Najprościej najpierw przeanalizować sytuacje z naszego dnia codziennego. Zakręcanie kranu podczas mycia zębów – biorąc pod uwagę, że robisz to minimum dwa razy dziennie marnujesz wodę a co za tym idzie swoje pieniądze. Strumień płynący wówczas z kranu nie jest przez Ciebie używany – a licznik bije i dolicza kolejne złotówki. Prysznic czy kąpiel? Sam lubię posiedzieć w gorącej wannie i się zrelaksować. Zajmuje to jednak trochę czasu a przy tym pełna wanna dwa razy dziennie to spore koszta do rachunku. Tego relaksu nikt Ci nie zabroni. Lecz jeśli chcesz oszczędzić zredukuj je do mniejszej liczby niż codziennie i zastąp niektóre energetyzującym prysznicem.
Prąd jest nam niezbędny tak samo jak woda. Ale ile go marnujemy? Wystarczy zgaszenie światła przy wychodzeniu na dłużej z pomieszczenia. Posiadasz wiele źródeł światła w jednym pomieszczeniu?
Czy siedząc wieczorem przy laptopie lub telewizorze potrzebujesz wszystkich na raz? To też dobry sposób by oszczędzić na rachunkach. Zapewne ucieszycie kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych więcej w portfelu.

Zakupy z głową

oszczędzanie

freeimages.com

Promocje kuszą nas na każdym kroku. Tu -50 procent tam -70 procent. Wszędzie wyprzedaże. Ale czy na pewno? Każdy może się naciąć na zakup w super ofercie produktu X za 2,99, który został przeceniony z 4,99. A po upływie promocji okazuje się, że cena regularna produktu X to 2,60. Większą pułapką zdają się być oferty dwa w cenie jednego czy drugi za grosz.. Działają one na zasadzie więcej za mniej. Ale czy zawsze to więcej jest Ci potrzebne? Produkty z długą datą przydatności do spożycia nie stanowią problemu. Gorzej, gdy przedmiotem promocji jest nabiał czy produkty świeże. Wtedy nie wykorzystany w krótkim czasie nadmiar zostanie zmarnowany. A zmarnowane jedzenie to zmarnowane pieniądze.

Małymi krokami w kierunku dużych oszczędności

By zacząć oszczędzać należy stosować metodę małych kroków. Powyższe metody nie wymagają ogromnych wyrzeczeń a pomogą oszczędzić kilkadziesiąt złotych. Jednakże to wskazówki. Swój plan oszczędzania musisz dopracować sam. Najlepiej wiesz, na czym jeszcze możesz oszczędzać.
Tak więc do dzieła, oszczędzajmy wspólnie!

Witajcie czytelnicy!
  • 4.75 / 5 5
8 votes, 4.75 avg. rating (95% score)

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Witajcie czytelnicy!"

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Maciek
Gość

małymi krokami, chyba coś w tym jest, tylko, że małych oszczędności nikt nie widzi