długi oraz złe nawyki odnośnie finansów

Złe nawyki finansowe – pozbądź się ich!

Jak większość z nas uważasz że zarządzanie pieniędzmi masz opanowane w wystarczającym stopniu. Jednak pod koniec miesiąca zauważasz często, że Twoje oszczędności nie rosną tak szybko jak powinny. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeżeli stwierdzasz, że przed kolejną wypłatą masz już braki w portfelu. Szukasz sobie wymówki. Twierdząc, że zarabiasz zbyt mało albo koszty życia są zbyt wysokie. To bzdury, po prostu nie panujesz nad swoimi finansami. Wydajesz zbyt dużo i nie potrafisz skutecznie oszczędzać pieniędzy. Masz po prostu złe nawyki finansowe, które powodują, że pieniądze przeciekają Ci przez palce. Aby je zmienić, musisz zdefiniować najpierw to, co robisz źle.

Nie planujesz wydatków

flickr.com

flickr.com

Gdy otrzymujesz pieniądze zwykle wydajesz je lekką ręką. Na przyjemności, nadmierne zakupy i niepotrzebne towary. Część osób nadmiernie lubi zakupy, po wypłacie od razu biegną do sklepu. Jednak pieniądze mają to do siebie, że bardzo szybko się kończą. Zarówno te małe, jak też większe. Jeżeli planowanie uważasz za stratę czasu albo jest czymś nie wartym uwagi, pora to zmienić. Po otrzymaniu środków część musisz odłożyć na rachunki, które mogą się pojawić w ciągu miesiąca (prąd, woda, gaz, ogrzewanie, czynsz). Dopiero tę część, która zostanie możesz przeznaczyć na żywność i inne cele.

Nie kupujesz racjonalnie

Do sklepu chodzi się 2 do 3 razy w tygodniu. Przez kilka dni twórz listę zakupów i dopiero, gdy uzbiera się na niej wystarczająco dużo pozycji udaj się do marketu. Kupując trzymaj się listy produktów z żelazną konsekwencją. Promocje nie zawsze są opłacalne. Ponieważ sprawiają, że kupujesz towary niepotrzebne, albo w ilościach, których nie jesteś w stanie zużyć w normalny sposób. Każdą okazję cenową powinieneś przemyśleć kilka razy. Zadając sobie pytanie czy dany produkt jest Ci tak naprawdę potrzebny?

Nie oszczędzasz regularnie

Przejadasz wszystkie swoje środki. Towarzyszą Ci jednocześnie wymówki, w stylu „nie warto oszczędzać”, „zarabiam zbyt mało, aby odkładać pieniądze”, „na oszczędzanie stać tylko bogatych”. Pielęgnujesz błędne przekonania na temat odkładania środków. Tymczasem każdy z nas powinien mieć oszczędności na czarną godzinę.

Nie przewidziane wydatki są tak pewne niczym śmierć. Pojawiają się zawsze i to w najmniej oczekiwanych momentach. Nagle zaskakuje Cię awaria pralki, lodówki, samochodu albo, co gorsza choroba lub utrata pracy. Bez oszczędności jesteś bezradny, zaś zaciąganie długów nie jest mądrą decyzją. Nasi dziadkowie potrafili oszczędzać lecz nie zawsze z tej wiedzy mogą skorzystać następne pokolenia. Dlatego nie przejadaj wszystkiego. Każda premia w pracy, dodatkowy dochód oraz część wynagrodzenia powinny trafiać do puli środków powiększających oszczędności.

Wydajesz więcej niż zarabiasz

długi oraz złe nawyki odnośnie finansów

sxc.hu

Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu. Reklamy, ludzie wokół i sprzedawcy w sklepach przekonują Cię, że powinieneś ciągle wydawać pieniądze. Wmawiają Ci, że życie bez kupowania oraz posiadania coraz większej ilości dóbr jest gorsze. Nie daj się ogłupić, tutaj chodzi po prostu o odebranie Twoich pieniędzy. Nie mogą zabrać ich siłą, więc starają się wmówić bardziej łatwowiernej części społeczeństwa, że powinni ciągle coś kupować. Tymczasem to stan Twojego umysłu a nie poziom zamożności decyduje o tym czy jesteś szczęśliwy. Droższy samochód, większe mieszkanie, nowszy model telefonu to potrzeby wykreowane w Twojej świadomości przez sprzedawców. Nie dawaj się ogłupiać, tutaj chodzi o pieniądze, które posiadasz. Kluczem jest to abyś wydawał zawsze mniej niż zarabiasz. Tylko w ten sposób zgromadzisz niezbędne oszczędności oraz zbudujesz niezależność finansową, prowadzącą do prawdziwego bogactwa.

Złe nawyki finansowe – pozbądź się ich!
  • 4.85 / 5 5
13 votes, 4.85 avg. rating (96% score)

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar