Jak dogadać się z komornikiem?

Jeśli nie spłacasz na czas swoich zadłużeń, a całą sprawą zajął się komornik, znajdujesz się w niebezpiecznej sytuacji. To bez wątpienia ostatni dzwonek, by pomyśleć na poważnie nad spłatą należności względem swoich wierzycieli. Pamiętaj jednak, iż sam fakt ingerencji komornika nie oznacza, iż masz już pakować walizki. Każdy funkcjonariusz jest człowiekiem, z pewnością warto więc próbować negocjacji w celu złagodzenia problemu. Co możesz zatem zrobić, aby dogadać się z komornikiem i uniknąć poważnych konsekwencji swoich czynów? Zapraszamy do lektury!

Czy z komornikiem można negocjować?

Nie ulega wątpliwości, że komornik to jeden z najbardziej zdemonizowanych zawodów w naszym kraju. Niestety mało kto pamięta, iż funkcjonariusze nie działają według swojego widzimisię, lecz wykonują wyroki sądowe. Nie oznacza to oczywiście, że z komornikiem nie można się dogadać i rozwiązać danej sprawy polubownie.

Ty, jako osoba zadłużona możesz zdziałać naprawdę dużo. Nie obwiniaj o swoje problemy komornika, gdyż jest on nikim więcej, jak tylko stróżem prawa. Postaraj dogadać się z komornikiem i wykazać jak największą zaradnością. Udaj się do kancelarii komorniczej i zadeklaruj regularną spłatę zobowiązań. Zapytaj funkcjonariusza o to, co da się zrobić, by raty były łatwiejsze do uniesienia. W takiej sytuacji komornicy z reguły idą na rękę, jako że nikomu nie zależy na upadłości osoby zadłużonej.

Istnieje oczywiście jeden wyjątek, kiedy to funkcjonariusze publiczni nie mogą zgodzić się na ‘polubowne’ rozwiązanie problemu. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż w rzeczywistości ani komornik, ani sąd nie nadają biegu całej sprawie. Największą decyzyjność w kwestii sposobu zwrócenia należności posiada wierzyciel. Jeśli więc domaga się on natychmiastowej spłaty długu, komornik ma związane ręce. Wówczas funkcjonariusze – mimo dobrych chęci – nie mogą zaoferować rozbicia zobowiązania na pojedyncze raty.

Jak spłacić kwotę, której domaga się komornik?

Jeśli wierzyciel wymaga natychmiastowego zwrotu długu – tak jak założyliśmy w poprzednim śródtytule – sytuacja mocno się komplikuje. Wówczas komornik prawdopodobnie przystąpi do sprzedaży posiadanych przez Ciebie dóbr, dzięki czemu uzyska on środki na spłatę należności.

Na szczęście w większości sytuacji wierzycielom nie śpieszy się aż tak mocno. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest zaciągnięcie tak zwanego „kredytu konsolidacyjnego”. Pozwala on na połączenie wszystkich zadłużeń w jedno, kontrolowane przez zaufany bank. Raty takiego zobowiązania są dużo niższe, dzięki czemu klient jest w stanie zwrócić należności wierzycielom. Co prawda przedsięwzięcie to znacznie rozciąga w czasie spłatę długu, lecz z reguły nikomu to nie przeszkadza.

Jak uniknąć komornika?

Zdecydowanie lepiej niż negocjować z komornikiem, jest po prostu uniknąć jego egzekucji. Co ciekawe, jest to możliwe nawet wtedy, kiedy już rozpoczęto w tej kwestii sądowe postępowanie! Jeśli się pospieszysz, uda Ci się uniknąć wizyty oraz egzekucji komornika.

Aby jednak było to możliwe, musisz jak najszybciej rozpocząć negocjacje z wierzycielem. Mówiąc szczerze – czas na to już minął, w związku z czym należy działać zdecydowanie. Zanim wierzyciel dogadał się z komornikiem z pewnością wielokrotnie upraszał Cię, byś zajął się spłatą należności. Jeśli znalazłeś się jednak w tej trudnej sytuacji, nie roztrząsaj przeszłości i zacznij działać. Zaproponuj wierzycielowi lub wierzycielom rozłożenie należności na raty możliwe do spłaty. Reorganizacją zadłużenia może zająć się wierzyciel lub Ty sam – na przykład zaciągając kredyt konsolidacyjny.

Istnieje jeszcze jedna metoda uniknięcia egzekucji komorniczej, przy czym rozwiązuje ona problem jedynie pozornie. Chodzi tu o ‘pozbycie się’ posiadanych dóbr, dzięki czemu wierzyciel nie będzie mógł zażądać ich sprzedaży. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości lub cennych ruchomości, przepisz je jak najszybciej na członków rodziny niezagrożonych egzekucją komorniczą. Można w ten sposób uchronić się od ogromnych strat, niemniej jednak wybieg taki nie pomoże w spłacie długu.

Absolutnie nie zachęcamy nikogo, do wiecznego uciekania przed uiszczeniem należności. Zalecamy jednak, aby dogadać się z komonikiem, dzięki czemu można uzyskać optymalne rezultaty. Konsolidacja długów pozwoli na ich spłatę, a pozorne pozbycie się majątku uchroni przed jego stratą.

Podsumowanie

Pamiętaj – ani wierzycielowi, ani komornikowi nie zależy na Twojej upadłości. Wszyscy oczekują od Ciebie wyrównania swoich zobowiązań, co nie będzie możliwe, gdy znajdziesz się na finansowym dnie. Jeśli do tej pory nie spłacałeś długów regularnie, postaraj się jak najszybciej naprawić dotychczasowe błędy. Powodzenia!

Dodaj komentarz