Skuteczne oszczędzanie prądu

Oszczędności można czynić na wiele sposobów. Przede wszystkim można mniej wydawać, odkładać pieniądze na oddzielne konto oszczędnościowe, lokaty i inne formy zamrażania kapitału, tak by procentował na przyszłość. Jest jednak szereg codziennych czynności, które mogą spowodować pozostanie większej ilości pieniędzy na koncie i w portfelu. Chodzi między innymi o oszczędzanie wody, papieru i innych przedmiotów codziennego użytku. Rozsądnie używając wielu rzeczy chronimy nie tylko siebie przed bankructwem, ale również środowisko naturalne. Można też ograniczyć pobór prądu przez urządzenia domowe. Ma to nie tylko uzasadnienie ekonomiczne i ekologiczne. Poprzez ograniczenie użycia różnych urządzeń wydłużamy ich żywotność.

Nasz drogi prąd

Obecnie skuteczne gospodarowanie środkami to nie tylko oszczędzanie na jedzeniu. Istotnym kosztem w budżetach wielu polskich rodzin są rachunki za energię elektryczną. Coraz większa ilość urządzeń elektrycznych w naszych domach powoduje, że co roku płacimy więcej. Pomimo większej energooszczędności kupowanych obecnie urządzeń elektrycznych, nie udaje nam się zmniejszyć łącznych kosztów energii z sieci. Z moimi poniższymi poradami przekonasz się że jest to możliwe. Zastosuj je w praktyce a poczujesz realne zyski w postaci większej ilości realnych środków, co miesiąc w portfelu.

Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną?

Oszczędzanie na energii elektrycznej warto rozpocząć od wyboru odpowiedniej taryfy. Jej wybór uzależniony jest od posiadania ogrzewania elektrycznego w domu lub takich urządzeń jak bojlery czy kuchenki elektryczne. Aby ograniczyć pobór energii elektrycznej warto nieco odświeżyć i odnowić używany w domu sprzęt. Wszystkie urządzenia pobierają prąd. Podstawowa różnica tkwi jednak w tym, że jedne używają jej mniej, inne więcej. Trzeba więc zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Przykładowo telewizory LCD pobierają bardzo dużo energii, ze względu na to, że są cały czas podświetlone. Można, więc wymienić telewizor na taki wyposażony w diody LED, które zużywają mniej energii. Przyszłością wśród telewizorów energooszczędnych są telewizory plazmowe z oświetleniem OLED.

Proste metody są najskuteczniejsze

Jak zostało wspomniane wcześniej, wszystkie urządzenia pobierają prąd. Nawet wtedy, kiedy są wyłączone. Tak naprawdę wyłączenie telewizora czy innego urządzenia RTV pilotem skutkuje pozostawieniem go w trybie stad-by. Dzięki takiemu trybowi urządzenie jest w stanie gotowości i można je włączyć w każdej chwili. Jest to bardzo dobre z punktu widzenia wygody użytkownika, nie jest to jednak korzystne dla portfela i środowiska. Aby w pełni wyłączyć urządzenie należy odłączyć je od źródła zasilania, bądź wyłączyć listwę, do której jest podłączone. Innymi urządzeniami, które zużywają energię są ładowarki – po naładowaniu telefonu lub innego urządzenia warto zupełnie wypinać je z kontaktu. Podobnie w sytuacji, gdy wyjeżdżacie na weekend lub urlop, warto zadbać o odłączenie wszystkich urządzeń zużywających prąd. Można się też w ten sposób zabezpieczyć przed ewentualnymi zwarciami podczas burzy.

Moje oszczędności na prądzie

Już powyższe porady pozwoliły w moim przypadku ograniczyć zużycie prądu o około 30%. W skali miesięcy a później lat uzbierała się z tego ładna suma, która pozwoliła pokryć koszty wakacyjnego urlopu. Miła perspektywa prawda? Więc i Ty zacznij od dziś oszczędzać energię elektryczną. Wkrótce wyrobisz u siebie nawyk oszczędzania i pieniądze same będą się Ciebie trzymać.

Dodaj komentarz