Oszczędzanie wody pod prysznicem – jak można zaoszczędzić?

Miliony Polaków każdego dnia korzystają z prysznica. Jednak tylko część z nas zdaje sobie sprawę, że można skutecznie ograniczyć zużycie wody pod prysznicem i zaoszczędzić konkretne pieniądze. Ograniczenie zużycia wody o 26% procent może zaowocować oszczędnościami na poziomie nawet 1000 zł rocznie.

Czy nie przyjemnie mieć taką kwotę w portfelu albo na koncie w banku na inne wydatki niż opłaty za wodę? Nie ważne czy bierzesz prysznic raz czy dwa razy dziennie, rano czy wieczorem; myjesz tylko włosy, dziecko albo psa.

W każdej sytuacji masz szansę zaoszczędzić wodę i pieniądze w Twoim budżecie domowym. Zwłaszcza, jeżeli beztrosko lejesz wodę silnym strumieniem przez kilka – kilkanaście minut. Masz szansę nie tylko przestać przepłacać za wodę pod prysznicem, ale także uświadomić rodzinę, że oszczędność to także działanie proekologiczne.

Koszt prysznica dla jednej osoby

Woda jest coraz wyższym kosztem w naszych budżetach domowych. Także Ty płacąc rachunki zastanawiasz się jak je zmniejszyć. Dla większości z nas codzienny, ciepły prysznic jest koniecznością. Pozwala odświeżyć skórę i zrelaksować się. Także ja biorę prysznic praktycznie codziennie, więc do obliczeń przyjmę, że korzystam w ten sposób z wody przez 365 dni w roku. Lubię ciepłą wodę, więc jak większość ponoszę także koszt jej podgrzania.
Woda leci u mnie około 8 minut. Zużywam około 22 litry zimnej wody i 45 litrów wody ciepłej. W sumie, więc na jeden prysznic przeznaczam około 67 litrów wody.

Płacę brutto:

  • 6,86 zł za m3 wody (1000 litrów) = 0,00686 zł za litr
  • 9,32 zł za m3 ścieków = 0,00932 zł za litr
  • 29 zł za podgrzanie metra sześciennego wody = 0,029 zł / litr

Koszt wody wliczając ścieki i opłatę za jej pogrzanie to razem ok. 4 groszy za 1 litr.

KOSZT JEDNEGO PRYSZNICA:

Zużywam ok. 67 litrów wody, więc jedno mycie to koszt ok. 2,68 zł.
Rocznie przez 365 dni jedna osoba generuje (myjąc się podobnie do mnie) pod prysznicem koszt ok. 978 zł.
Cztero osobowa rodzina, jest więc w stanie puścić ze ściekami ok. 3912 zł rocznie.

Jak często używasz prysznica?

Teraz policz koszty w Twoim przypadku. Wyszło zapewne dość dużo zwłaszcza, jeżeli masz kilkuosobową rodzinę. Prysznic poranny, szybki po bieganiu, wieczorny po pracy, mycie i spłukanie długich włosów. Jak widać zużycie wody potrafi być wysokie. Nie namawiam oczywiście do zaprzestania mycia się, ale czy nie masz wrażenia, że Twoje rachunki za wodę nie powinny być niższe? Zaraz pokażę Ci jak sprawić, aby ten koszt nie obciążał nadmiernie budżetu domowego.

Sposoby na oszczędzanie pod prysznicem

  • Ogranicz czas mycia. Najłatwiej zacząć od czasu spędzanego pod prysznicem. Długie gorące natryskiwanie wody relaksuje, ale generuje wysokie wydatki. Prysznic to nie łóżko, ma służyć do mycia a nie rozmyślania.
  • Zmniejsz temperaturę do właściwej. Jeżeli bierzesz prysznic w gorącej wodzie to pomyśl, że Twoja skóra będzie w o wiele lepszym stanie, jeżeli nie przesadzasz ze zbyt wysoką temperaturą. Ciepła woda myje równie dobrze jak gorąca a do tego pozwala polepszyć stan Twojej skóry i przynieść oszczędności w portfelu.
  • Ogranicz siłę strumienia wody, co w prosty sposób przełoży się na niższe zużycie wody.
  • Zmień słuchawkę na taką, która pozwala na ustawienie 3-4 cienkich strumieni wody natryskujących z większą siłą.
  • Myj się inteligentnie. Znany sposób to zmoczenie ciała, namydlenie się z umiarem a potem spłukanie. Ograniczasz w ten sposób bezsensowne „lanie” wody przez dłuższy czas spłukiwania mydła albo żelu.
  • Możesz zastosować napowietrzasz, czyli „perlator”, który w zależności od modelu może ograniczyć zużycie wody o ok. 10 – 50% zachowując podobną siłę i objętość strumienia.

Mniej prysznica = więcej zdrowia?

Badania lekarzy są jednoznaczne. Osoby, które biorą prysznic po 2 – 3 razy dziennie mają skórę w o wiele gorszym stanie niż te, które zażywają prysznica raz dziennie. Podobnie sprawa ma się z ilością używanych środków myjących. Nadmiar chemii wraz ze zbyt dużą ilością wody wysusza skórę i pozbawia naturalnej warstwy ochronnej. Oczywiście regularne branie prysznica jest wskazane, zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Jednak ograniczając jego częstotliwość i czas trwania polepszysz stan Twojego zdrowia. Krótki prysznic i pranie ubrań zapewnią Ci wystarczający poziom higieny. Ograniczysz ilość zużytej wody, zapłacisz mniej, postąpisz bardziej ekologicznie i zdrowo jednocześnie.

Dodaj komentarz